2023. október 2.
FYI: Mobilról a képek fektetett pozícióban jelennek meg élethűen.
November 22.
Vénusz fedés
A legutóbbi bejegyzés óta sok izgalmas esemény történt! Részleges holdfogyatkozás, Vénusz fedés, sarki fény... Ezek közül volt, amit közösen is meg tudtunk figyelni! A Hold november 9-én eltakarta a Vénuszt. A jelenség szabad szemmel is látható volt, és pont bent voltunk az iskolában! A diákoknak talán az volt a legérdekesebb, hogy a bolygót a nappali égbolton is lehetett szabad szemmel látni. Aki nappal keresi a Vénuszt máskor is megtalálhatja, de így, hogy a Hold közvetlen közelében volt, keresni sem kellett.
Aki lemaradt róla, ne aggódjon! Európából 2025 szeptemberében újra látható a jelenség.
Közeleg a téli napforduló, mi pedig szolárgráfokkal készülünk! Részletek a következő bejegyzésben!
Október 24-i szakkör, élménybeszámoló:
Szakkörvezetőként lehetőségem volt részt venni az ESA (Európai Űrügynökség) tanároknak szóló workshopján Redu-ban, Belgiumban. A létesítményt már távolról is fel lehet ismerni a hatalmas parabolaantennáiról, ugyanis többek között innen veszik fel a kapcsolatot a Galilei-, vagyis az európai navigációs műholdakkal. A workshopon 30-an vettünk részt, 18 különböző ESA tagállamból. A foglalkozás a “Taníts a Földről az űrből” nevet viselte, és javarészt műholdképekkel foglalkoztunk!
A résztvevők közül öten tartottunk előadást, én a Csillagász szakkör 35 éves múltjáról és jelenéről beszéltem, valamint a programokról, amit a mostani szakkörösökkel tervezünk.
Október 17-én megnéztük, hogy a különboző égitestek hogyan mozognak, és hogy mik azok a törvények, amik ezeket a mozgásokat leírják.
Október 10-én 14-en jelentek meg a reggeli szakkörön, ami évtizedes rekord.
Október 3-án a távcsövekről volt szó. Meglepően sok mindent lehet látni az esti égbolton egy hétköznapi "madártávcsővel", hát még a Petőfi saját csillagásztávcsöveivel. A szakkör végén ki is próbáltuk!
Szeptember 19-én kezdetét vette a csillagász szakkör 37. idénye. Az első foglalkozáson tíz diák jelent meg... egy héttel később, a második órán már tizenkettő. Terveink szerint a szakkör tevékenységéről folyamatosan bővülő cikkben számolunk be.
Szeptember 11.
Nyári vetélkedő
Nem múlt el a nyár csillagászat nélkül! Űrkutatás témában hirdetett versenyt a levelezoversenyek.hu, ahol Magyarország területéről bárhonnan lehetett nevezni. Középiskolás korosztályban 10 csapat indult, ahol a petőfis csapat, Gergely Lídia és Szász Botond csapata első helyezést ért el! Gratulálunk!
Budapest I. Kerületi Petőfi Sándor Gimnázium
Cím: 1013 Budapest, Attila út 43.
Tel/fax: +36 1 375-7736
Email: admin@petofigimi.hu
OM kód: 035218
Telephelyikód: 0001
Tankerületi kód: BO 0201