Hogyan zajlik a szóbeli meghallgatás ? (2023)
2023. január 31.
Egyre több kérdést kapunk telefonon illetve a felveteli@petofigimi.hu fiókunkban. A kérdések jelentős része a szóbeli felvételire vonatkozik.
Reméljük, sok felvételiző számára hasznos lesz ez az összefoglaló.
Hogyan zajlik a szóbeli meghallgatás?
A szóbeli meghallgatás lefolyását egy dolog befolyásolja döntően: jelentkezett-e a tanuló nyelvi jellegű tanulmányi területre (1001, 1002, 5001, 5002) vagy sem.
Ha nem jelentkezett az említett kódokra, akkor teljesen mindegy, hogy a 7001, 7002, 8001, 8002 területek közül egy, kettő, három vagy tanulmányi területet jelölt meg, a szóbeli lefolyása ugyanaz lesz.
Óránként 5 tanulót hívunk be a (pl. 10 órára hármat, 10:30-ra további kettőt), a szóbeli meghallgatás tervezett ideje tehát 12 perc.
A jelölt bejön, megpróbáljuk a feszültségét oldani egy rövid beszélgetéssel. Ezután húz egy szöveget, elolvassa és a saját szavaival elmondja. Ezzel a szövegértéséről, szókincséről, szövegfeldolgozási (tömörítési) képességéről árul el nagyon fontos információkat. Mivel a gimnáziumi tanulmányai során ezekre a kompetenciákra lesz égetően nagy szüksége, ezért a felelete egy előrejelzés, hogyan boldogul majd a hasonló kihívásokkal a gimnáziumban. A szóbeli meghallgatás további részében kötetlen beszélgetést folytatunk a tizenévesek életével, tanulmányaival kapcsolatban, ezáltal a jelölt tájékozottságáról, kommunikációs képesséről kapunk képet.
Papíralapon hoznia kell a félévi bizonyítványát – akár hagyományos ellenőrzőben kapta, akár egy digitális napló másolataként tudja bemutatni. Ha érmeket, okleveleket, saját alkotásokat tud mutatni, tegye meg feltétlenül, mert ezzel meggyőz minket arról, hogy érdemes a Petőfi tanulói közé választanunk és ez a rangsorolásnál is előnyt jelent számára.
Ha a tanuló jelentkezett nyelvi jellegű tanulmányi területre (1001, 1002, 5001, 5002 közül egyre vagy többre) akkor egy másik forgatókönyv lép életbe, függetlenül attól, hogy a 7001, 7002, 8001, 8002 -es tanulmányi területek valamelyikére jelentkezett-e vagy sem.
A szóbelit az idegen nyelvi bizottságoknál fogja kezdeni. Az idegen nyelvi bizottságok óránként 9 tanulót fogadnak, tehát 20 percenként három diákot hívunk be. Az idegen nyelvi meghallgatás tervezett ideje 6 perc.
A nyelvi meghallgatás NEM VIZSGA!! Alapvető nyelvi kompetenciákat kell bemutatni az általános iskolában tanult nyelven keresztül. Ha németül tanult, németül fogják kérdezni, függetlenül attól, hogy a meghirdetett osztályban a nagyobb óraszámú első nyelv az angol. Nincs jelentősége annak, hogy 4, 6 vagy 8 éve tanulja az adott nyelvet – a bizottság ezt megkérdezi és az elvárásait ehhez igazítja. A 6 perces beszélgetés végén a nyelvi bizottság kedvesen átirányítja majd a két szomszédos terem egyikébe, ahol a korábban ismertetett általános szóbelin vesz rész (A kékkel jelzett szövegrészben olvashattunk erről)
Ebből adódóan, aki nyelvi jellegű osztályba jelentkezett, az összesen 18 percig szóbelizik. (A két rész között adódhat egy rövid szünet, igyekszünk majd minél folyamatosabbá tenni a lebonyolítást)
Az értékelés alapelvei. Törvényi előírásból következően mindkét fajta szóbeli meghallgatás azonos pontszámot ér, maximálisan 60 pontot.
Amikor az illetőt a nyelvi osztályba rangsoroljuk, akkor a két bizottság értékelésnek átlagát vesszük alapul.
Amikor a 7001, 7002, 8001, 8002 kódok valamelyikére rangsoroljuk, akkor az általános szóbeli eredményét számítjuk be, függetlenül attól, hogy részt vett-e a jelölt az idegen nyelvi meg-hallgatáson vagy sem.