Budapest I. kerületi
PETŐFI SÁNDOR GIMNÁZIUM
„Fejlődni a kultúrában, biztonságban, szabadon.”

12 éve Perőcsényben

Immár 12 éve, hogy iskolánk filmklubosai, diákjai és tanárai, családtagok, barátok megjelentek egy börzsönyi kistelepülésen, a 300 lelkes, döntően idősek lakta Perőcsényben, mely tipikus példája a halódó magyar falvaknak.

A kapcsolat kiinduló pontja a filmklubunk volt, ahol 2007-ben levetítettük Buglya Sándornak a faluról szóló, „Zsákfalu – avagy amíg a temető eléri a postát” című dokumentumfilmjét. Ekkor elhatároztuk, elmegyünk, hátha segíthetnek valamit… Így csatlakoztunk nyáron a helybéliek táborához. Kezdetben csak a felújítandó tájház körüli munkákhoz, idővel más tevékenységekhez is kapcsolódtunk. Lelkes és zenélni szerető tanulók ötlete nyomán először nyári koncertre került sor, majd ezt adventi hangverseny és egyéb rendezvényeken való közreműködés követte. A település több éve a közösségi szolgálat terepéül is szolgál az érintett tanulóknak.

Az eddigi mérleg:      

  • 12 év társadalmi munka több száz segítő diák-felnőtt részvételével;
  • (A tájház 2009-ben megkapta a Régió Legszebb Épülete kitüntetést, 2014-ben az UNESCO  ICOMOS díját a példás műemlékgondozásért);
  • rádióműsorok, interjúk a tájházépítés kapcsán;
  • 1 drog-prevenciós érzékenyítő nap megrendezése a faluban;
  • 8 éven át rendszeresen megvalósuló, munkával és játékokkal    összekötött  nap a svájci diákcserék résztvevői számára;
  • 6 falunapon adott könnyűzenei koncert, könyvárusítás,
  • lecsófesztiválon való főzés;
  • 5 adventi hangverseny a templomban, illetve az imateremben;
  • 1 borfesztiválon való szereplés;
  • közreműködés a gyermek fotós és festő táborok és a falunapok lebonyolításában;
  • idős emberek meglátogatása, segítés a ház körüli munkában;
  • részvétel szervezett hulladékszedésben;
  • 1 színházi előadás a falu kultúrházának 20 éve néma színpadán;
  • környezetvédelem: fecskefészek számlálási akció

A felsorolás csak a tényeket rögzíti, s nem szól a petőfisek és a falu lakóinak személyes kapcsolatáról, barátságok, ismeretségek születéséről, a közös élményekről, melyek egyre bővülnek és egyre több embert vonzanak. Nagy öröm azt megtapasztalni, milyen szeretettel várják a diákok és felnőttek jövetelét a falubéliek, s hogyan adódnak újabb és újabb alkalmak a találkozásra. Mérföldkőnek számít, hogy a koncertek mellé a színpadi szereplés is felsorakozott: a színkörösök nagy sikerrel adták elő a „Valahol Európában” című musicalt a több évtizede tetszhalott kultúrházi színpadon.

Az utóbbi évek akciói bővebben:

A 2016-os esztendőben a tavaszi helyreállítási, hulladékgyűjtési akciót követően komoly előrelépés történt: a nyár folyamán zömmel petőfis önkéntes munkával befejeződött a tájház helyreállítása: az utolsó, eddig felvonulási terepként szolgáló istálló is visszanyerte egykori arculatát; újabb berendezési tárgyak kerültek az udvarra és a műhelybe. Augusztusban – a falunapok keretében – „Föl-földobott kő” címmel ünnepi műsort adtunk, melynek gerincét megzenésített versek adták.

2016 szeptemberében svájci és magyar diákok töltöttek el egy teljes napot a faluban: nem csak játékos és szórakoztató, de hasznos tevékenységet is végeztek: bekapcsolódtak a fecskefészek-számlálási akcióba, mely a régió, benne Perőcsény élővilágának ökológiai egységét hivatott megőrizni. Az akciót októberben egy újabb is követte: szakemberek segítségével arra kerestük a választ, milyen tendenciát mutat a kihalófélben faj helyi állománya. A kiértékelés érdemben a jövő évben, egy megismételt számlálással végezhető el. Az azonban így is látható, hogy sok az elpusztult, nem lakott – elsősorban molnárfecske- fészek, a füstifecskék pedig gyakorlatilag eltűntek…

2016 decemberében verses-zenés összeállítással csatlakoztunk a község falukarácsonyi ünnepségéhez, melyet a nagy hideg ellenére a főtéren hallgatott meg a több száz érdeklődő.

2017-ben folytattuk a ház körüli helyreállítási munkákat, majd adventi koncertet adtunk református parókia imaházában.

2018 tavaszán öregdiákjaink ötlete nyomán zenei tehetségkutató vetélkedőt rendeztünk iskolánkban azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a szereplőket majd falubeli fellépésre is invitáljuk. Nagy örömünkre szolgált, hogy a verseny győztes zenekarai rekordszámú egyéb közreműködő mellett az augusztusi falunapokon mutatkozhattak be nagy sikerrel az „Ez az otthonunk…” címmel összeállított ünnepi műsorban.

Októberben osztálykirándulást is szervezünk az egyik első évfolyamos közösségünk számára: bízunk benne, hogy kihasználva a még szép őszi időt, a falu és a tájház megismerése mellett a természetjárás örömében is lesz részük a diákoknak.

Szeretnénk, ha a mi szerény mozgalmunkhoz újabb lelkes követők csatlakoznának és lenne folyamatos utánpótlás az iskola és a falu kapcsolatában.

Hiszünk benne, hogy az összetartozás és a felelősség példája az iskola perőcsényi kapcsolata, melynek felbecsülhetetlen emberi és pedagógiai hozadéka van: újabb és újabb lehetőségeket kínál a nevelésre, a közösségépítésre és nem utolsó sorban a magyar múlt, a paraszti kultúra és hagyományok megismertetésére, a természetközeli, környezetvédő életmódra, szűkebb értelemben vett szakmai feladatok kidolgozására.

A tájházépítésről csatolunk egy rövid mozgóképes tudósítást, mely – ha a mai állapotokat nem is mutatja be, de - a kezdeteket igen.

https://www.youtube.com/watch?v=2NXawY3UZC8

Szeretettel várjuk iskolánkban és a helyszínen, Perőcsényben is az érdeklődőket, az építeni-énekelni-zenélni vágyókat – mindenkit, akinek velünk együtt fontos ez az ügy!

Budapest, 2018. szeptember                                  

Farkas Edit  szervező tanár

« vissza
Oldal tetejére

Kapcsolat

Budapest I. Kerületi Petőfi Sándor Gimnázium

Cím: 1013 Budapest, Attila út 43.

Tel/fax: +36 1 375-7736

Email: admin@petofigimi.hu

OM kód: 035218
Telephelyikód: 001
Tankerületi pénzügyi azonosító: BO 0201

bővebben »

Térkép


Petőfi Sándor Gimnázium